Laikas kalti lesyklėles

Artėja sunkus metas sodo paukščiams- sniegas ir šaltis, todėl pats laikas kalti  lesyklas. Privalome pasirūpinti mūsų soduose ir sodybose žiemojančiais paukščiais, kurie šiltu metų laiku talkino mums sode ir darže naikindami kenkėjus.

 

 

 

Kokia turėtų būti lesyklėlės konstrukcija?

Nesunku lesyklėlę pasidaryti pačiam. Lesyklėle galime vadinti paprastą lentutę su krašteliais, kad nebyrėtų lesalas, pritvirtintą ant aukšto stuobrio ar tvoros statinio. Ji gali būti „klasikinė“ – primenanti namelį, pagaminta iš kokoso riešuto kevalo, bet kokio buitinio indo. Žinoma, ji turi būti graži, deranti prie aplinkos, pagaminta iš natūralių medžiagų. Tačiau svarbu žinoti ir keletą pagrindinių reikalavimų.

Labai svarbu, kad lesyklėlės stogas patikimai saugotų maistą nuo sniego ar lietaus. Stogas turėtų būti platesnis ir ilgesnis už lesyklėlės pagrindą. Stogo nereikėtų aukštai kelti nuo lesyklėlės pagrindo (ne aukščiau kaip keliolika centimetrų). Mat į aukštą lesyklėlę vėjas prineš sniego ant lesalo.

Geriausia lesykla yra ta, kuri iš trijų pusių apsaugota nuo vėjų, lietaus, sniego. Puiku būtų lesyklėlę įstiklinti, tuomet paukščiai geriau mato lesalą. Būtina keliais centimetrais paaukštinti pagrindo kraštus, kad lesalas nebyrėtų žemėn.

 

Kur įrengti lesyklėles?

Svarbu ir pati lesyklėlės įrengimo vieta. Paukščiai mieliau lesa ten, kur yra platesnis apžvalgos laukas ir galima išvengti paukštvanagių atakų. Šie vanagėliai žiemą greitai suranda paukščių sankaupas ir nuolatos iš jų pasiima savo dalį. Kita vertus, lesykla labai derės ir bus saugi greta dygliuotų gudobelių, erškėčių krūmų, eglių ar kitų spygliuočių tankiomis šakomis.Lesyklėles reikia statyti (kabinti) taip, kad prie jų neprieitų katės. Pastatomos lesyklėlės turi būti įrengtos atviroje vietoje, kad katės negalėtų prisėlinti nepastebėtos.

 

Kokį lesalą galima duoti paukščiams?

Paukščių lesalas turi būti kuo natūralesnis, nesupelijęs, nesugedęs, be jokių prieskonių ar priemaišų. Daugelis paukščių mielai lesa pakabintus riebalus. Zylėms labai tinka sustingę jautienos taukai, žali (jokiu būdu nerukyti) lašiniai, nesūrus margarinas.
Taip pat paukščiai žiemą lesa skaldytus grūdus, kruopas, tačiau geriausia berti kuo įvairesnį jų mišinį, kuriame galėtų būti ir kanapių, saulėgrąžų, neapdorotų sorų grūdų. Jei nėra tokios galimybės, galima pagaminti batono ir nesūdytų riebalų mišinį, kurį paukščiai mėgsta kapoti.
Pats didžiausias skanėstas paukščiams - saulėgrąžų sėklos, kurias lesa visi be išimties lesyklos lankytojai. Kai kurie gamtos mylėtojai kasmet augina dešimtis saulėgrąžų ir saugo neišlukštentus jų graižus. Pakabintas toks graižas tampa savotiška lesykla.

Šąlant negalima į lesyklas berti duonos, pyrago trupinių, smulkintų bulvių ir daržovių, nes išbadėję paukščiai prisilesa tokio sušalusio maisto ir, susirgę žarnyno ligomis, dažniausiai nugaišta.

 

Svarbi paukščių globos žiemą sąlyga

Paukščiai lesinami kasdien, be išeiginių, be švenčių. Patikėję žmogaus gera valia, sparnuočiai ilgai lauks prie tuščios lesyklos, praras jiems brangias trumpos žiemos dienos valandas ir nusilpę žus.

 

Parengė A. V.