Sodininko darbai sausio mėnesį

  • Ruoškitės pavasario darbams. Jei sodininkaujate neseniai, sudarykite būtinų įrankių sąrašą ir užsukite į parduotuvę. Įsigykite tokių, kurie bus reikalingi sodui genėti, purkšti. Jei puoselėsite žaliąją veją, neapsieisite be vejapjovės. Prasidėjus sausroms, dažnai reikia laistyti augalus. Pasirūpinkite laistymo priemonėmis. Pagalvokite, kaip šį darbą palengvinti. Galbūt verta įsirengti laistymo sistemą.
  • Daržoves dažnai apžiūrėkite, gendančias atrinkite ir išmeskite. Daugumai geriausiai tinka 0-2 laipsnių temperatūra ir 80-90%  oro drėgnumas. Sausus ir šiltus rūsius vėdinkite ir drėkinkite. Jei drėgmės per daug, išdėliokite indus su negesintomis kalkėmis.
  •  Nuolat tikrinkite vaisius. Jei sinoptikai žada didelius šalčius, pasirūpinkite, kad rūsyje ar saugykloje temperatūra nenukristų žemiau 0 laipsnių- apšiltinkite langus ir duris. Šiltesnėmis dienomis patalpas būtinai vėdinkite. Ten, kur oro temperatūra žemesnė, vaisiai ilgiau išsilaiko kokybiški.
  • Patikrinkite, ar vėjai nenudraskė uždangalų nuo rožių. Pasnigus ant uždengtų ir nedengtų rožių krūmų sužerkite kuo daugiau sniego. Jį šiek tiek suspauskite, kad lėčiau tirptų per atodrėkius. Patikrinkite, ar po danga neįsiveisė pelių, galite padėti atbaidančių priemonių ar užnuodyto masalo.
  • Jei pasnigo nedaug, nuo takelių ir tuščių plotų (bet ne nuo vejos) nuvalytu sniegu apžerkite vaismedžių, ypa žemaūgių, pomedžius. Aviečių plantaciją, braškių lysves apmeskite žabais, eglišakėmis, padarykite užtvaras. Jei pasnigo gausiau, purų sniegą nuvalykite prie medžių kamienų ir gerai suminkite, kad po juo žievės nenugriaužtų pelės. Vaismedžius apžiūrėkite, nuimkite kabančius mumifikuotus vaisius (juose miega ligų sukėlėjai), kenkėjų lizdus, senus lapus ir viską sudeginkite.
  • Domėkitės ne tik herbicidais ir pesticidais, bet ir natūraliomis augalų apsaugos priemonėmis. Viena jų- pelenai. Jei nekūrenate krosnies ir negalite jų prisirinkti, išsiaiškinkite, iš kur jų gauti. Tai vertinga ir universali trąša, apsauganti daržoves nuo kai kurių ligų. Įsidėmėkite prieinamus insekticidinius augalus.
  • Pabandykite nusipiešti savo svjonių sodą. Numatykite, kokį plotą užims vaismedžiai ir vaiskrūmiai, dekoratyviniai augalai, gėlynas, galbūt ir daržas ar bent prieskonių darželis. Jei dirbate kompiuteriu, naudokitės programomis, kurios padės suprojektuoti aplinką. Jei planuojate kreiptis į aplinkos tvarkymo specialistus, šiuo  metų laiku jie skirs jums daugiau dėmesio.

         Parengė A. V.