Sodininko darbai liepos mėnesį

    Liepos mėnesį itin svarbu lysvėse ravėti piktžoles, nes tik nepiktžolėtos lysvės gali garantuoti gausų daržovių derlių.

    Patyrę daržininkai ieško įvairių būdų, kaip apsisaugoti nuo piktžolių.

    Pavyzdžiui, žinoma, kad itin sunkiai išnaikinamos piktžolės- paprastieji varpučiai nepakenčia šalia ugančių jurginų.

    Liepos mėnesį po kiekvieno lietaus ir paliejus daržoves patariama supurenti dirvos paviršių.

    Liepos mėnesį daugeliui rūšių daržovių, o ypač šakniavaisiams gana dažnai trūksta drėgmės. Jei daržovių tinkamai nelaistysite, jos užaugins smulkius ir išsikreivinusius šakniavaisius.

    Jei liepą vyrauja šalti orai, moliūgų žiedus teks apdulkinti rankomis.

    Norėdami užauginti stambesnius vaisius, reguliariai liepos mėnesį skabykite šoninius pomidorų ūglius, palikdami 1 cm ilgio kelmelius.

    Daugelį pomidorų rūšių špagatu reikia pririšti prie kuolų, įkaltų į žemę.

    Liepos mėnesį ir toliau reguliariai tręškite daržoves.

    Ypatingą dėmesį būtina skirti pomidorų mitybai: 10 l vandens ištirpinkite 100 g kompleksinių mineralinių trąšų (kuriomis tręšiamos daržovės) arba 30 g amonio sulfato, 60 g superfosfato ir 15 g kalio druskos.

    Daržoves paeiliui tręškite mineralinėmis trąšomis (karvių mėšlu, praskiestu su vandeniu 1:10).

    Patręštas daržoves apkaupkite, o jei daržovės pernelyg ištįsta, jų nebetręškite trąšomis, kurių sudėtyje yra azoto.

    Liepos mėnesį patariama pjauti subrendusias kalafiorų galvutes, o palikusias augti užtemdyti lapais. Jei lapais pritemdysite kalafijorų galvutes, jos užaugs stambesnės ir baltesnės.

    Laisvose daržų vietose, kuriose iškasėte ankstyvąsias bulves, ridikėlius ir kitų rūšių daržoves, liepos mėnesį patariama sėti ridikėlius, ropes ir petražoles; daržoves, kurias užauginsite ir galėsite vartoti vėlai rudenį.

    Rinkdami daržoves pakartotinai sėjai, atsižvelkite į tai, kad jas ir prieš tai augusias daržoves nepažeistų tos pačios ligos ir kenkėjai, todėl atsižvelkite ir į sėjomainos  reikalavimus. Iš pradžių lysvėse surinkite augalines atliekas, išravėkite piktžoles, smulkiai supurenkite dirvą, kurios 1 kvadratinį metrą patręškite 150- 200 g medžių pelenais, išlyginkite žemės paviršių ir tik tada pakartotinai pasėkite daržoves. Jei dienos sausos, prieš daržovių sėją žemę paliekite.

    Ridikėliai užaugina geros kokybės šakniavaisius tik tada, jei šviesos diena yra trumpa. Norėdami užauginti sultingus ridikėlių šakniavaisius, virš šių daržovių sukalkite medinius karkasus, o kai ridikėliai sudygs, juos uždenkite saulės šviesą nepraleidžiančia polietileno plėvele, kad šviesos diena sutrumpėtų iki 10- 12 valandų.

 

Kova su daržovių kenkėjais ir ligomis

    Liepos mėnesį labai sparčiai dauginasi daržovių kenkėjai ir ligų sukėlėjai.

    Nuo liepos mėnesio pakartotinai pradeda skraidyti kopūstiniai pelėdgalviai ir svogūnų muselės.

    Šaltos liepos mėnesio naktys, laistymas šaltu vandeniu, sėjomainos taisyklių nepaisymas (pavyzdžiui, tose vietose, kuriose prieš tai augo agurkai, vėl juos pasodinate), polietileno plėvelės vartojimas, tai priežastys, dėl kurių daržoves pažeidžia grybinės ligos; pomidorų fitoftorozė ir miltligė.

    Pipirus pažeidžia daugybė ligų. Jei trūksta drėgmės, ant pipirų ankščių atskiros vietos įgauna pilkšvai rausvą atspalvį ir įdumba į vidų. Vėliau šios vietos suminkštėja ir gali pasidengti pilkšvu puviniu.

    Norėdami darže ir šiltnamiuose augančius agurkus apsaugoti nuo amarų, juos būtina pririšti prie špalerių, nes ant žemės gulinčius agurkus amarai pažeidžia labiau.

    Jei laukiate gausaus obuolių derliaus, iš anksto šakas paremkite atramomis. Jei žemėn nulinkusių obelų šakų neparemsite atramomis, šakų vidus bus mažiau apšviestas, šakų viduje sutriks aeracija, todėl pasidarys geros sąlygos plisti vaismedžių ligoms.

    Ypač svarbu atramomis paremti tų obelų šakas, kurių medieną buvo pažeidę žiemos šalčiai.

    Pirmoje liepos mėnesio pusėje dirvonuojančioje sodo žemėje galima pasėti sideracinius augalus ( garstyčias, facelijas, žirnius ar vikius), kurie dirvą praturtina organinėmis medžiegomis. Sideraciniai augalai itin naudingi šlapiame dirvožemyje, nes jį sausina, sustabdo vaismedžių augimą ir jiems padeda geriau pasiruošti žiemai.

    Rudens pradžioje sideracinius augalus nupjaukite ir perkaskite žemėje. Sideraciniai augalai ne tik pagerina dirvos struktūrą, bet ir sustiprina naudingųjų dirvos mikroorganizmų veiklą.

 

Viskrūmių priežiūra liepos mėnesį

    Liepos mėnesį serbentai ir agrastai ne tik sunokina uogas, bet ir pradeda formuoti vaispumpurius- būsimojo derliaus pagrindą. Todėl liepos mėnesį būtina tinkamai prižiūrėti derančius vaiskrūmius: juos aprūpinti vandeniu, purenti dirvožemį, ravėti piktžoles, augalus apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų.

    Jei vaiskrūmiai užaugino daug uogų, o patys auga lėtai, vos tik nuskynę uogas augalus patręškite kompleksinių mineralinių trąšų tirpalu (10 l vandens ištirpinkite 1 valgomąjį šaukštą kompleksinių mineralinių trąšų). Svarbu, kad mineralinių trąšų sudėtyje būtų azoto, fosforo ir kalio.

    Jei neturite mineralinių trąšų, vaiskrūmius paliekite karvių mėšlo tirpalu, į kurį įberkite medžio pelenų.

    Vaiskrūmius tręškite tik prieš tai būtinai palieję žemę. Šio tirpalo ant 10 kvadratinių metrų žemės supilkite maždaug 25 litrus.

    Kad trąšos nenudegintų vaiskrūmių lapų, po tręšimo augalus perplaukite vandeniu su laitytuvu.

 

Parengė A. V.