Sodininko darbai lapkričio mėnesį

    Verta atminti, kad daržovės- tai gyvi organizmai, kurie pernešti į rūsius ir toliau kvėpuoja bei išskiria anglies dvideginio dujas ir drėgmę.

    Sausame rūsyje ar saugykloje daržovės pradeda vysti aukštesnės nei 4 laipsniai oro temperatūros sąlygomis, o 5 +7 laipsnių temperatūros sąlygomis gali ir supūti.

    Pažeistus šakniavaisius būtina surinkti ir išnešti iš saugyklų, nes ligų ir kenkėjų pažeisti šakniavaisiai gana greitai užkrečia ir sveikus šakniavaisius.

    Visgi per žiemą laikomų daržovių nepatariama itin dažnai perrinkti ar iš vienos vietos pernešti į kitą, o svarbiausia maišyti, nes vizualiai daugelis daržovių ligų nėra pastebimos.

    Jei ligų pažeistas daržoves perdėsite į naują vietą, tuo pat metu ir infekcinių ligų židinius.

    Ligų pažeistus šakniavaisius reikia tuoj pat išmesti, o šalia sudėtus kiek galima greičiau suvartoti.

    Jei rūsys yra drėgnas ar prastai apšiltintas, tai patalpose susidaro kondensatas ir sienos pradeda drėkti. Tokiais atvejais per žiemą laikomas daržoves reikia uždengti šiaudais ar medžių pjuvenomis, kad ant daržovių nepatektų drėgmė.

    Norėdami sumažinti padidėjusį drėgnumą rūsiuose ar saugyklose, tuo  pat metu praverkite duris ir orlaides.

    Taip pat galima drėgnuose rūsiuose pastatyti dėžes su negesintomis kalkėmis, druska ar medžio anglimi, nes šios medžiagos gerai sugeria drėgmę.

    Kai sausose patalpose reikia padidinti drėgnumą, pastatykite dėžes su drėgnu smėliu.

    Jei sugyklose ir rūsiuose, kuriuose per žiemą laikote daržoves, yra graužikų, jas kas 10 dienų aprūkykite drebulinių malkų ar grikių šiaudų dūmais.

    Šie dūmai taip pat neleidžia atsirasti ir plisti pelėsiui.

    Iki lapkričio mėnesio patariama nuskinti visus pomidorus, nepriklausomai nuo to, kiek gerai jie subrendo. Žalius ir pradėjusius rausti pomidorus 1- 2 sluoksniais sudėkite į dėžes, kurias laikykite sausuose ir šiltose patalpose. Svarbiausia, kad laikomus pomidorus pasiektų oras. Atminkite, kad stambesni pomidorai sunoksta greičiau, o ilgiau galite išlaikyti 60- 70 g sveriančius vaisius. Pomidorai geriau išsilaikys, jei juos sluoksniais užbersite sausomis durpėmis, nes jos gerai sugeria drėgmę bei angliarūgštę.

    Svogūnų laiškus ant palangių galima auginti ir lapkričio mėnesį.

    Norėdami užauginti laiškus, vartokite subrendusias tų rūšių svogūnų galvutes, kurios turi trumpą ramybės periodą.

    Kuo stambesnės svogūnų galvutės, tuo daugiau jų laiškų užauginsite.

    Svogūnų laiškus galima auginti ir moliniuose vazonuose ir sodinimo dėžutėse su dirvos mišiniu.

    Lapkričio mėnesį sodininkmas patariama tęsti tuos darbus, kuriuos jie pradėjo ir neužbaigė spalio mėnesį. Jei sklypas gerai apsaugotas nuo vėjo, baigusių derėti aviečių sausas šakeles išpjaukite iki pat žemės.

    Vaiskrūmių šakas suriškite plačia juosta, taip paruošti vaiskrūmiai geriau peržiemoja ir išlaiko vaispumpurius.

    Silpnus vaiskrūmius lapkričio mėnesį patariama mulčiuoti 3- 5 cm storio durpių, o dar geriau- perpuvusio mėšlo sluoksniu. Jei mulčiavimo medžiagų turite palyginti nedaug, pirmiausia mulčiuokite naujai pasodintus vaiskrūmius.

    Kol neprasidėjo stiprūs šalčiai, baikite balinti vaismedžių kamienus, nes balinimo medžiagos augalų kamienus žiemą apsaugo nuo kaitrių Saulės spindulių. 10 litrų vandens išmaišykite ir ištirpinkite 2,5 kg kalkių ir 0,5 kg vario sulfato. Kad lietus nenuplautų nuo augalų kamieno balinamojo skysčio, šiame tirpale dar ištirpinkite 100 g staliaus klijų. Nubalinti būtina ne tik augalų kamienus, bet ir storąsias jų šakas.

 

Kopūstų, morkų ir kitų daržovių laikymas per žiemą

    Per žiemą būtina stebėti laikomų kopūstų galvas. Kopūstus geriausia likyti 0 +1 laipsnių oro temperatūros ir 90- 95 proc. santykinio oro drėgnumo sąlygomis. Šiomis sąlygomis kopūstų galvas galima išlaikyti net iki balandžio mėnesio. Jei kopūstų galvų 2- 3 viršutiniai lapai apdžiūvo, neskubėkite jų skinti, nes padengtos sausais lapais kopūstų galvos gerai išsilaiko, o jei dengiamieji lapai pajuodo ir sudrėko, juos būtina nuskinti iki sveikų lapų. Jei kopūstų galvos dar kartą sudrėko, kopūstų galvas apipjaustykite iki sveikos vietos, o likusią sveikąją dalį kiek galima greičiau suvartokite, o kopūstų laikymo patalpas pravėdinkite.

    Morkas per žiemą patariama laikyti nuolatinės 1 +2 laipsnių oro temperatūros sąlygomis. Jei morkas kalneliu supilsite 6- 7 sluoksniais, kiekvieną sluoksnį užberkite 3- 5 cm storio smėlio sluoksniu. Smėlio, kuriuo sluoksniuosite morkas, drėgnumas turi siekti iki 20 proc. Morkos per žiemą geriau išsilaikys, jei jų viršūnėles pabarstysite susmulkinta kreida.

    Burokėlis per žiemą patariama laikyti dėžėse, kiekvieną sluoksnį užberiant drėgnu smėliu. Nuo seno burokėlius įprasta laikyti ir molyje. Molį praskieskite vandeniu, kad susidarytų grietinės tirštumo tyrė.

    Šioje tyrėje pamirkykite burokėlius, juos apdžiovinkite lauke ar gerai vėdinamoje patalpoje ir sudėkite į dėžes. Taip paruošti 10 kg burokėlių reikia 3 kg molio.

    Kai kurie specialistai prieš laikymą burokėlius pataria paruošti ir dar kitaip: prieš nešant burokėlius į saugyklas, juos nupurkšti sausų svogūnų lukštų antpilu. 300 g svogūnų lukštų reikia užpilti 10 litrų šilto vandens, leisti nusistovėti 4- 5 dienas, nukošti ir šiuo antpilu nupurkšti burokėlius.

    Kol neprasidėjo žiemos šalčiai, patariama patikrinti per žiemą laikomus svogūnus, kuriuos dažniausiai patariama laikyti 5 +10 laipsnių temperatūros sąlygomis, sudėtus į dėžes ar pintines. Svogūnų galvos gerai išsilaiko ir supintos į kasas.

    Atminkite, kad sunokusius svogūnus su juos dengiančiu plonu sausų lukštų sluoksniu galima išlaikyti, o nesunokusius svogūnų galvutės greitai supūna.

 

Parengė A. V.