Sodininko darbai kovo mėnesį

    Kovo mėnesio pradžioje gana dažnai soduose pradeda tirpti sniegas. Norėdami sodyboje sulaikyti tirpstančio sniego vandenį, iškaskite skersinius griovelius ar supilkite pylimėlius. Kai kas mano, kad tirpstančio sniego vandenį šalia vaismedžių kamienų galima sulaikyti pribėrus mėšlo, medžių pjuvenų ir kitų medžiagų. Deja, tokios pastangos gali būti žalingos, nes šilumos poveikyje antžeminė vaismedžių dalis prabunda, joms reikia maistinių medžiagų ir drėgmės, o šaknys įšalusioje žemėje neaprūpinamos nei maistinėmis medžiagomis, nei drėgme. Tokiomis sąlygomis vaismedžių šakų vaininkas gali net ir nudžiūti. Visgi šalia vaismedžių kamienų likusį sniega patariama mindžioti, kad vaismedžių kamienų nepasiektų ir nepažeistų pelės.

    Kovo mėnesį patariama nukasti sniegą iš vaismedžių ir vaiskrūmių tarpų. Žemės šiose vietose greičiausia įšils ir sugers tirpstančio sniego vandenį. Atminkite, kad įšalusi žemė nesugeba sugerti tirpstančio sniego vandens. Sniegas kur kas sparčiau tirps, jei jį pabarstysite medžių pelenais ar uždengsite skaidria polietileno plėvele.

 

Pažeistų vaismedžių priežiūra kovo mėnesį

    Kai sniegas šalia vaismedžių nusės, kruopščiai apžiūrėkite vaismedžių kamienus.

    Apžiūrėkite, ar graužikai per žiemą nepažeidė jaunų vaismedžių šakų ir žiemai apkastų sodinukų, kuriuos ruošėtės sodinti pavasarį. Jei graužikai visgi apgraužė vaismedžių šakas, jas apipjaustykite iki sveikųjų audinių.

    Jei vaismedžių žievėje pastebėjote nedidelius pažeidimus, jų galite ir negydyti, nes juos "užtrauks" likęs kamštis.

    Jei žievės pažeidimai yra didesni, juos tuoj pat užtepkite sodo tepalu, nenuvalę pažeidimų kraštų.

    Jei pažeidimus užtepsite sodo tepalu, jų audiniai neperdžiūs.

    Jei jaunų vaismedžių šakų vainiką buvo padengęs sniegas, tai susidaręs ledas gali aplaužyti vaismedžių šakeles. kad taip neatsitiktų, šalia jaunų vaismedžių apledėjusias sniego krūvas reikia subadyti šakėmis arba priberti durpių, kad ledo sluoksnis ištirptų.

 

Darbai apšildomuose šiltnamiuose

    Kovą, pirmąjį pavasario mėnesį, daržininkai turi ir toliau prižiūrėti anksčiau apšildomuose šiltnamiuose ar kambariuose pasodintas daržoves. Ypatingą dėmesį kovo mėnesį reikia skirti agurkams, nes šio mėnesio pradžioje jie jau pradeda derėti.

    Kovo mėnesio pradžioje, jei to nepadarėte vasario mėnesį, apšildomuose šiltnamiuose pasėkite salierus jų daigams auginti, kuriuos vėliau sodinsite darže, nuolatinėje augimo vietoje, pasodinkite pomidorų daigus, kuriuos pasėjote dar sausio mėnesį.

    Derančius agurkus patariama tręšti kas savaitę. Jei žemės paviršiuje pasirodo agurkų šaknys, jas užberkite žemėmis.

    Kovo mėnesį būtina atidžiai stebėti, kad agurkus nepražudytų voratinklinės erkutės.

    Voratinklinės erkutės atsiranda itin dažnai, jei šiltnamių oras pernelyg sausas.

    Jei agurkus pažeidė voratinklinės erkutės, ant apatinės jų lapų pusės galima pastebėti gelsvas dėmeles.

    Agurkus pažeidusias voratinklines erkutes padeda naikinti ne tik cheminės medžiagos, bet ir bulvių lapų antpilai.

    1200 g šviežių arba 400 g džiovintų, susmulkintų bulvių lapų užpilkite 10 l vandens, leiskite nusistovėti 3- 4 valandas ir tuoj pat nupurkškite voratinklinių erkučių pžeistus agurkus.

    Voratinklinių erkučių pažeistus agurkų lapus itin svarbu purkšti iš apatinės pusės. Jei šiuo antpilu nupurkšite agurkus, voratinklinės erkutės jau po kelių valandų žus.

    Voratinklines erkutes taip pat patariama naikinti pomidorų lapų nuoviru: 400 g susmulkintų pomidorų lapų užpilkite 10 litrų vandens, pusę valandos virinkite ant silpnos ugnies. Tada 2 litrus pomidorų lapų nuoviro praskieskite 10 litrų vandens, šiame tirpale ištirpinkite 30 g ūkiškojo muilo ar skalbimo miltelių ir šiuo tirpalu nupurkškite agurkus.

    Voratinklinių erkučių pažeistus agurkus veiksminga purkšti ir svogūnų lukštų bei česnakų antpilu.

 

Šiltadėžių paruošimas kovo mėnesį

    Kovo mėnesį daržininkams patariama susitvarkyti inspektus (šiltadėžes). Inspektų ir šiltnamių rėmus patariama dezinfekuoti 10 procentų kaustinės sodos ar silpnos koncentracijos chlorkalkių tirpalu. Ruošdami inspektus, tuo pat metu pradėkite šildyti ir perpuvusį mėšlą. Jei mėšlas nebuvo pernelyg peršalęs, jį per 15- 20 dienų galima paruošti inspektams. Peršalusį mėšlą šakėmis sumeskite pusę metro į šalį. Sumestą į šalį mėšlą susmulkinkite ir sukraukite į 2- 2,5 m pločio ir gilio bei ne aukštesnes nei 1,5 m krūvas. Jei mėšlą sukrausite į aukštesnes krūvas, jis, spaudžiamas savo svorio, suslėgs. Mėšlas greičiau įkais, jei mėšlo krūvose iškasite iki 1 m gylio duobę ir į ją pridėsite arklių mėšlo. Jei arklių mėšlo neturite, tai peršalusį mėšlą galite sušildyti karštu vandeniu, negesintomis kalkėmis ar karštais akmenimis. Sudėję šias medžiagas, peršalusį mėšlą užpilkite karštu vandeniu, mėšlo krūvas uždenkite maišine medžiaga ar mėšlu su šiaudų kraiku. Kai mėšlas sušils, jį sudėkite į inspektus. Atminkite, kad peršalusio mėšlo į inspektus krauti negalima.

 

Daržovių daigų auginimas kovo mėnesį

    Kovo mėnesį patariama pasėti daugelio rūšių daržovių sėklas, auginti jų daigus.

    Pirmajame kovo mėnesio dešimtadienyje sodinimo dėžutėse, apšidomuose šiltnamiuose ar šiltlysvėje patariama pasėti pomidorų, pipirų ir baklažanų sėklas.

    Antrajame kovo mėnesio dešimtadienyje patariama pasėti svogūnus. Vėliau šių daržovių (pomidorų, pipirų, baklažanų ir svogūnų) daigus galėsite auginti darže.

    Antrojo kovo mėnesio dešimtadienio pabaigoje patariama pasėti baltagūžius, raudongūžius, Savojos, briuselinius ir brokolio kopūstus, o taip pat ir kaliaropes.

    Jei norite, kad pomidorų ir agurkų daigai būtų stipresni bei atsparesni ligoms, prieš sėją jų sėklas 2- 3 paras palaikykite- 1- 3 laipsnių temperatūros šaltyje.

    Kovo mėnesį patariama pradėti daiginti bulves. Daiginimui atrinkite sveikus, po 80- 100 g sveriančius bulvių gumbus, juos sudėkite 2- 3 gumbų sluoksniu šviesioje, 10+ 15 laipsnių temperatųros patalpoje. Žiemą sudygusius bulvių daigus reikia nulaužyti.

    Daiginamus bulvių gumbus kas 6- 8 dienas apžiūrėkite, apverskite, o pradėjusius gesti ir pūti išmeskite.

    Po 25- 35 dienų bulvių gumbai užaugina 1- 2 cm ilgio šaknis ir lelijinius daigus.

    Kai pasirodo tokie daigai, orai jau būna pakankamai sušilę, o dirvožemis bent 10 cm gylyje įšilęs, tuomet jau galima sodinti bulves.

    Tokios sąlygos dažniausiai susidaro balandžio mėnesio pabaigoje ir gegužės mėnesio pradžioje.

 

Parengė A. V.